Projenin tamamlanması ile birlikte firmamız Eylül 2022’den itibaren yıllık 3000 Ton kapasite ile EVA Film üretimine başlayacaktır.


EVA FİLM NEDİR

EVA Nedir Ne İşe Yarar?

EVA (Ethylene Vinyl Acetate - Etilen Vinil Asetat), Fotovoltaik Güneş Enerji Panellerinin ana malzemesi olan hücreleri korur. Onların zaman içinde korozyona uğramasını engeller. Aslında havası alınmış, vakumlanmış bir kap oluşturur. Hücreleri hava almayan, dış ortamlardan etkilenmeyen bir kapsüle hapsederek hücrelerin ömrünü uzatır.

EVA Film ile kaplanmayan paneller bu yüzden çok kısa ömürlü olurlar. Fabrika testlerinden başarılı geçseler dahi bu uygulama eksik yapıldığına veya bilinçsiz yapıldığında hücrelerin yarılanma ömrü hızlanacak ve 25 yıl olarak verilen performans garantisi hiç bir anlam ifade etmeyecektir.

En basitinden beyaz bir kıyafeti açıkta bırakırsanız 1-2 yıl içinde sararacaktır.  Bu yüzden tekstil ürünleri bile vakumlu şekilde depolanır.

EVA'nın seçiminde bir de güneş ışığının geçirgenliği önemlidir. EVA iyi koruyor olsa da diğer taraftan ışığı da %100 e yakın geçiriyor olmasını bekleriz.

EVA'nın zamanla bozulmaması veya uzun ömürlü olması önemlidir.

Aslında bu aşamada panelin ömrünü nelerin belirlediğini fark edebiliyoruz.

Kaliteli bir Eva Film, kaliteli bir hücreyi koruyacaktır.

Böylelikle hücrenin ömrü 25 yıl değil yüzlerce yıl olacaktır. Yeter ki onu koruyan diğer elemanlar iyi olsun.

Güneş paneli, üretim bandında tüm işlemler yapıldıktan sonra laminasyon makinasına girer. Burada 180 derece sıcaklık ile tüm katmanlar birbirlerine EVA Film aracılığıyla yapışır. EVA Film eriyerek yapıştırıcı olarak görev yapar. Bu işlemden sonra güneş panelinin artık hiçbir katmanını (camı veya hücreleri) birbirinden ayırmak mümkün değildir.

Mükemmel Dayanıklılık (Yüksek sıcaklık, yüksek nem ve hava koşullarına dayanıklılık)

Tam ve homojen yapışma

Laminasyon sürecinde mükemmel enkapsülant özelliği

Mükemmel optik iletim ve şeffaflık

Laminasyon işlemi sırasında fiziksel strese karşı mükemmel esneklik

Dielektrik Özellik

Bu özellikleri sayesinde panellerin en hassas bölümleri için performans, dayanıklılık ve uzun süreli koruma sağlar. Bu özelliği sayesinde panellerin dayanıklılığı ve üretim verimliliği artar.

EVA solar film, mükemmel kavrama ve yapışma (enkapsülasyon) özelliği sayesinde PV modüllerin içerisine su ve mikro toz sızması, kirin önlenmesinde önemli rol oynar, darbe ve titreşimleri yumuşatarak solar hücreleri korur. Yüksek verimliliği, minimum bakım maliyetleri ve uzun ömürlülüğü nedenleriyle maksimum memnuniyet sağlar.

Ayrıca EVA'nın yardımıyla güneş pilleri cam ve arka tabaka arasında şokları ve titreşimleri yumuşatmaya yardımcı olur ve böylece güneş pillerini ve devrelerini korur.